Cesta k harmonii a rovnováze

jóga - biodynamická body-psychoterapie & masáže

 

Aktuality

NOVÉ KURZY:

7. ZÁŘÍ 2020 - 27. LEDNA 2021

 

Aktuality

NOVÉ KURZY:

7. ZÁŘÍ 2020 - 27. LEDNA 2021

Co dělám

Jóga je starověká tradice, která nabízí cestu k harmonii a rovnováze.

Somatická jóga

Somatická jóga se pomocí dechu, pohybů a všímavosti zaměřuje na aktuální tělesné symptomy. Může to být bolest, stažení nebo pocit nepohody, ale i příjemné vjemy nebo emoce. Na kurzu somatické jógy se budeme učit ásány (jógové pozice), abychom měli zdravou páteř a posílené svaly, dechové techniky, relaxaci, mentální cvičení, mantry, meditace i vedení energie do různých částí těla. Cvičíme s pomůckami (bločky, cihličky, pásky) kvůli jejich rehabilitačnímu účinku. Cvičení ásán v kombinaci s dechem a relaxací hluboce ovlivňuje nejen tělo, ale i psychický stav a zlepšuje kvalitu života. Cílem je harmonizace mysli, těla a dechu v takovém stavu, v jakém právě jsme. Znamená to i přijetí toho, co změnit nelze, a změnit, to, co změnit lze. Tím si můžeme vybudovat přátelský vztah k tělu, dechu a mysli a propojit je v nervovém systému do jednoho celku. Naučíme se sledovat přirozené rytmy svého těla a naslouchat tomu, co nám tělo říká. Tělo je zrcadlem našeho vnitřního světa a cílem není napravovat, ale cítit se v těle svobodně a radostně.

Trauma-sensitivní jóga

Trauma-sensitivní jóga (TSJ) je empiricky ověřená terapie pro komplexní trauma – je určená pro lidi, kteří prošli vysokou stresovou zátěží, vývojovým traumatem nebo zažili nějaké trauma (sexuální zneužití, domácí násilí, nehody, těžkou nemoc, katastrofy, válečné zkušenosti…). Metodologie TSJ vychází z principů hatha jógy, kdy účastníci lekce provádějí série fyzických forem a pohybů. Prvky tradiční hatha jógy jsou přizpůsobeny tak, aby vybudovaly u lidí zasažených traumatem zkušenost zplnomocnění, možnost rozhodovat o sobě podle svých pocitů a kultivovaly pozitivnější vztah k vlastnímu tělu. Na rozdíl od mnoha běžných hodin jógy se v TSJ nepoužívají kontaktní fyzické asistence, které by upravovaly fyzickou formu účastníka. TSJ nabízí účastníkům příležitosti k vedení pohybů svého těla na základě vlastních pocitů. Podle výzkumů provedených v Trauma centru v Bostonu vykazovali účastníci TCTSY po osmi týdnech snížení frekvence projevů symptomů PTSD a zvýšené aktivity (hyperarousal), zlepšení zdraví a spokojenější prožívání každodenního života. Především proto je TSJ vhodnou doplňkovou terapií ke klinické praxi. Vztahová dynamika facilitátora a účastníků je založená na nenásilném přístupu, možnosti volby, interocepci a sdíleném prožívání a je podpořena nedirektivním způsobem vyjadřování.

 

Jóga mi vrátila zpět mé tělo. Je to dar, neboť své tělo jsem tolik nenáviděla. Vlastně mi ho spíše dala, než vrátila zpět, protože jsem byla tehdy tak mladičká. Teď patří mě. Byl to dlouhý proces, během něhož jsem se přestala cítit jen jako obrys sebe sama… Jóga mi pomohla, abych se začala cítit jako fyzická bytost. To, že jsem se zabydlela ve své vlastní kůži, je pro mě velký krok vpřed.

​Účastnice TSJ kurzu

Dnes mi konečně došlo, i když to už říkáš asi půl roku, že skutečně MŮŽU udělat tento pohyb, ale NEMUSÍM. NEMUSÍM, MŮŽU SI VYBRAT! To je taková svoboda!

​Účastnice kurzu somatické jógy s ohledem na trauma

Nejsi tvé tělo – což neznamená, že tvé tělo není tvojí součástí.

Prorok Elijáš

Kontakt

Weissova 1985, Praha 9 – Újezd nad Lesy

+420 731 523 576

Yoga Mat and Straps

Petra Plašilová - petra.plas17@gmail.com - 731 523 576

©2020 by SomaYoga. Proudly created with Wix.com

Website%20header%20cropped_edited.png
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now